
A kunai egy fmbl kszlt, igazi nindzsa eszkz, amelyet ssra, fesztsre, kalapcsknt vagy mszshoz is hasznltak. Eredetileg paraszti eszkz volt, egy kis kzi s-flesg. Mivel hegye s le is volt, gy alkalmaztk fegyvernek is. Bo-shuriken-knt dobhattk, de kitnen megfelel zletek fesztsre, leszortsra illetve br- s izomfogsra is. Ha a nindzsa tehette, bo-shuriken helyett kunai-t vitt magval, mert a nagyobb tmege miatt nagyobb tvolsgra lehetett hatsosan dobni. Sokkal inkbb munkaeszkz, mint fegyver, de termszetesen ennek a hasznlatra is megvan a kidolgozott taktika s mozgsanyag. Elg ers "pengje" van akr egy kardcsaps kivshez is. A markolat vge t volt frva, s abba egy rvid ktlkarika volt belefzve, hasonlan, mint napjainkban a modern tll kseken, de a kunai ktelt nem a csuklra, hanem a hvelykujjra fztk.
Ez az, amit elszeretettel fordtanak dobcsillagnak, pedigshuriken ("kz rejtett penge") brmi lehet, ami viszonylag kicsi s el lehet dobni. Vagyis egy toll, kvscssze alja, tnyr, csavarhz, ecset, ks vagy oll is shuriken, ha gy hasznljuk. A shuriken, klnsen a bo-shuriken hasznlata sok gyakorlst ignyel. Ez egy sszefoglal nv, ami alatt tbbnyire a hira-shurikent szoktk rteni, de a kvetkezk is shurikenek: bo-shuriken, byo, dokko, valamint a Togakure Ryu egyedi alak ngyg shurikenje, a senban-shuriken.
Ma is hasznlnak shurikent, mghozz a rendrsg s a katonasg klnleges alakulatainl. Egy j shuriken 5 mteren bell kizkkenti az ellenfelet a ritmusbl. Nagyon parktikus fegyver, fleg tz- s robbansveszlyes helyeken, ahol a lfegyverek torkolattze vagy a clt tvesztett lvedk slyos krokat okozhat, pldul olajfinomt, alkoholgyr, egyb vegyi zem, h- s atomerm, stb.
Bo-shuriken a neve a bot vagy plca alak shurikennek, de lehet toll, ecset, ks vagy oll is, ha gy hasznljuk. Akr 15-20 cm hossz is lehet, de lteznek egszen kicsik is belle. A hasznlata sok gyakorlst ignyel. Ide sorolhat a byo s a dokko is.
A bo a szerzetesek, parasztok s a vndor kereskedk legkedveltebb eszkze volt, de idvel a szamurjok is felvettk a kikpzskbe, mert felismertk az elnyeit s lehetsgeit. Nagy tvolsgot lehet vele tartani, gy akr kard ellen is hasznlhat, de kzelharcban is sok segtsget nyjt, feltve ha jl hasznljk. A kr keresztmetszet bo a leggyakoribb. A hosszt tbbflekppen is meghatroztk a klnbz stlusokban. A rokushaku-bo nv utal a mretre, ami roku shaku, hat shaku, vagyis 180 cm. Mshol egyenesen a talajon llva a talajtl a felfel kinyjtott a fejtetig vagy fejtet fl tenyrnyivel kell rnie. Ez utbbiak igazodnak a hasznljhoz. A leggyakoribb a fejtetig r vltozat.
A tonfa (tomfa, tuifa, tong fa, tunkuwa, Thaifldn pedig mai sawk s mae sun sawk) egy hagyomsnyos okinawai kobudo eszkz. Szmos stlusban tantjk a hasznlatt. Kb. 50 cm hossz kemnyfa, markolattal elltva. Fleg krkrs tsekre s csapsokra hasznljk. Anyaga lehet mg gumi, manyag vagy knnyfm is. Jl kzben tarthat, kitn kzelharcfegyver. Hasznlhat tsre, csapsra, szrsra, fesztsre, lefogsra. A derkszgben oldalra ll rvid nyl hasznlhat kampknt is. Szles krben alkalmazzk a katonk s a rendrk is.
A nunchaku, akrcsak a sai, szintn az okinawaiak s a knaiak egyik sajtos fegyvere. A karate s a kobudo hasznlja a legtbbet. A fegyver se egy csphadarhoz hasonlt mezgazdasgi eszkz. Vdekez-tmad fegyver, klnsen nagyot lehet vele csapni, de hasznlhat szrsra, folytsra s fesztsre is. Eredetileg kt 20-30 cm hossz, 2-3 cm tmrj dsztelen, kr, hatszg vagy nyolcszg keresztmetszet kemnyfbl kszlt, amelyek az egyik vgknl egy rvid ktllel voltak sszeerstve. Ksbb szmos vltozata kszlt: szpen dsztett, ktl helyett lnccal sszeerstett rudakkal, fa helyett fm vagy manyag rudakkal, csszsgtl bemetszsekkel, btyks rudakkal, jabban teleszkpos rudakkal, de kaphat egyetlen bott sszecssztathat vltozata s csapgyas kapcsoldsi ponttal ksztett kivitel is.
A katana a klasszikus japn kard, a szamurjkard. A katana-t tbbnyire bkben hordtk, csatba a nagyobb s nehezebb tachi-t vittk. lvel felfel hordtk, kzvetlenl az vbe tzve, a kirnts gyorsabb ttele miatt. A jellegzetesen hajltott vnek az az oka, hogy az egyenes kardok eltrtek, amikor igazn kemny s ellenll felletbe tkztek (sisak, pncl, msik kard), illetve az velt pengt knnyebb kihzni a hvelybl. Az igazn minsgi kardokat csak a legjobb kardmesterek ksztettk, hossz hnapok kitart munkjval, szmtalan ritulval vezve. A kard ksztsnek tudomnya aprl fira, mesterrl tantvnyra szllt. A rgi mesterek titknak egy rszt csak nemrg sikerlt megfejteni, hla a modern anyagvizsglati mdszereknek.
|