A Naruto igen sikeresnek bizonyult mint Japánban mint pedig az
Egyesült Államokban. A 36. kötetig bezárólag mindegy 71 millió példány kelt el a mangából Japánban. 2008-ban a sorozat 43. kötetéből 1 188 881 darab fogyott Japánban, mellyel a kilencedik helyre került a szigetország bestseller képregényei között. A 42., 44. és 41 kötet szintén bekerült első húsz képregény közé, de azok már jóval kisebb példányszámban találtak gazdára. Észak-Amerikában a Naruto a Viz Media legsikeresebb sorozata lett, 2006-os összesített manga eladásuk mintegy 10%-át a Naruto tette ki. A sorozat hetedik a mangák között elsőként nyerte el a fogyasztók szavazatai alapján a 2006-os Quill-díjat legjobb képregényalbum (Graphic Novel) kategóriában. A Naruto többször is szerepelt a USA Today könyvlistáján; a mangák között a 11. kötet vezette a listát, majd helyét a 28. kötet vette át, mely a lista 17. helyére került 2008 márciusának első hetében. A 28. kötet egyben 2008 márciusának legsikeresebb mangája is volt. Megjelenésekor a 29. kötet az 57. helyre került, míg a 28. a 139. helyre esett vissza. 2007 áprilisában a 14. kötet elnyerte a Viz számára a Diamond Comic Distributors Gem-díját az év mangája (Manga Trade Paperback of the Year) kategóriájában. A sorozat 2008-ban az addig megjelent 31 kötetével a legkelendőbb manga lett Észak-Amerikában.
2008-ben az interneten a „naruto” a hetedik legkeresettebb szó volt a
Yahoo! toplistáján, mely viszont némivisszaesés a 2007-es negyedik helyéhez képest. Emellett érdekesség, hogy a „naruto” sem 2007-ben, sem pedig 2008-ban nem került fel a Google globális keresési toplistájára, bár brazil, cseh, mexikói és kolumbiai keresések között bekerült az első öt közé 2008 folyamán. A magyar keresések tekintetében a Google havi toplistáján a „naruto” eddig csak 2007 októberében, valamint 2008 januárjában és májusában került be az első 15-be, bár májusban az első helyen szerepelt.
A Naruto sikere ellenére igen vegyes kritikai visszhangban részesült. A. E. Sparrow, az IGN egyik írójának megítélése szerint, a manga egyes kötetei ügyes módon gyakran helyeznek előtérbe egy adott szereplőt, akit így gyorsabban megkedvel az olvasó. Véleménye szerint Kisimoto remekül ráérzett a harci jelenetek és humor megfelelő egyensúlyára. Az animékkel és mangákkal foglalkozó Neo magazin a sorozat főszereplőjét megjelentősen „idegesítőnek” nevezte, ugyanakkor kiemelte, hogy maga a manga „beteges függőséget” is okozhat.
Carl Kimlinger az Anime News Networktől dicsérően írt a sorozat
szereplőinek megtervezéséről, mondván mindegyikük külső
megjelenése és cselekedetei eltérő egyéniséget tükröz, melynek
köszönhetően még a „legostobább kinézetű szereplők” is roppant heroikusan festenek egy akciójelenetben. Annak ellenére azonban, hogy az egyes kötetek érzelmekben igen gazdagok a harci jelenetek tömege miatt maga a történet nem igán tud kiteljesedni. A Naruto Második részének első kötetét Casey Brienza igen pozitívan ítélte meg, kiemelve a szereplők megjelenésének és képességeiknek fejlődését; a történet és az akciójelenetek közötti egyensúlyt, mely igen élvezetes olvasmánnyá teszi a mangát. Bár emellett azt is megjegyezte, hogy természetesen nem minden kötet hozhatja ugyanaz a színvonalat és minőséget. Briana Lawrence a Mania Entertainment írója a Második részt jóval érettebbnek nevezete, mivel a sorozat szereplői is idősebbek lettek, de ugyanakkor ez nem jelenti azt hogy a sorozatból eltűnt volna a humor. A Viz angol fordítását azonban „következetlennek” ítélte, tekintettel arra, hogy a kiadó egyes japán kifejezéseket és szavakat meghagyott, másokat viszont lefordított.
A TV Asahi 2006-os, a japán nézők körében végzett internetes felmérésén a Naruto a 17. helyet foglalta el a tévétársaság 100-as animelistáján. A Naruto Sippúden több alkalommal is Japán egyik legnézettebb animéi között volt. A Naruto animeadaptációja 2007-ben elnyerte a harmadik UStv-díjat a legjobb animációs műsor (Best Full-Length Animation Program) kategóriájában, melyet a manilai Santo Tomas Egyetemen adtak át. Szintén 2007-ben a Viz Media első Narutós DVD-kiadása jelöltje volt az American Anime-díjnak a legjobb DVD-csomagdizájn (Best DVD Package Design) kategóriában. 2008 harmadik negyedévében a Naruto a harmadik helyen végzett az Észak-Amerikában értékesített animék toplistáján, melyen csak a Batman: Gotham lovagja valamint a Dragon Ball Z előzte meg.
Az anime sorozat ismertetőiben többen is kiemelték, hogy a Narutoban grafiakilag jóval nagyobb hangsúlyt kapnak a harci jelenetek részletes kidolgozása mint hátterek. A sorozat aláfestő zenéjéről pozitívan írtak, viszont negatívumként emelték ki, hogy néha zavarja a szereplők párbeszédeit. Az Active Anime dicsérően írt a harci jelenetekről, melyeket még izgalmasabbá tett, hogy az éppen adott szereplőnek nyomós okai volt, hogy mindenáron megnyerje azt és még az ezekbe a jelenetekben elrejtett humor sem tompított azok halálosan komolyságán. Az Anime News Network a csatajelenetek tömény egymásutániságát negatívan értékelte, bár ismertetőjükben
megjegyezték, hogy ezek legtöbbje szakít a sablonos sónen eseménysorozatokkal. Véleményük szerint az anime zenéje
sokat ad a cselekmény hangulatához és izgalmához. Christina Carpenter a T.H.E.M. Anime Reviews-tól „kedvelhetőnek” nevezte a sorozat szereplőit, de azt is megjegyezte, hogy ennek ellenére egyik
sem tud túllépni a sztereotip sounen-szereplőkön. A sorozat alkotóját, Kisimotót egy „átlagos rajzolónak nevezte csúcsformában”, akinek rajzstílusát nem igazán lehet jól átültetni egy animációs sorozatba. A T.H.E.M. második ismertetőjében Derrick L. Tucker ezt úgy jellemezte, hogy az animesorozat készítői legjobb formájukban képesek olyan munkát kiadni a kezükből, mely alig hagy kívánni valót maga után a manga rajongóitól, de ezzel együtt vegyesnek ítélte meg annak minőségét. Véleménye szerint a csatajelenetek ugyan szórakoztatóak, de mennyiségük miatt visszafogják a történetet. A második OVA Takigakurében játszódó csatajeleneteit régebbi Naruto epizódok feldolgozásának nevezte az Anime News Network, mely ugyan semmit sem ad hozzá a sorozathoz, viszont betekintést adhat a nézők számára, hogy meddig fejlődött a sorozat a kori epizódok óta. Todd Douglass Jr., a DVDtalk.com egyik írója egészében jónak nevezte ezt az epizódot, de hiányolta belőle a mélységet, mely a sorozat egy átlagos történetében is megtalálható.
|